Serbest tüketici nedir?

Serbest tüketici, elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip gerçek veya tüzel kişilerin hepsine verilen addır. Serbest tüketici olabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”nden daha yüksek elektrik enerjisi tüketmek gerekmektedir.

2023 yılı için EPDK tarafından belirlenen Serbest Tüketici olma limiti yıllık 1.000 kWh’tır. Yani aylık yaklaşık 300 TL ve üzeri tutarında elektrik faturası olan kullanıcılar, 'Serbest Tüketici' olabilmektedir.

Ucuz Elektrik Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından her yıl genel olarak dört çeyrekte "Ulusal Elektrik Tarifeleri" açıklanmaktadır. Bu tarifeler, belirlenen abone grupları bazında fiyatlandırılmıştır.

Enerji Tedarik Şirketleri, piyasa oluşan fiyat dediğimiz Piyasa Takasa Fiyatı (PTF) referans alarak EPDK'nın belirlediği tarifler ile kıyaylama usulune göre elektrik enerjisi tedarikiniz için teklif vermektedirler.

PTF, belirleyici unsur olduğu için bazı dönemlerde tarifelerden bağımsız olarak piyasa fiyatları bazında kar marjlı teklifler verilebilmektedir. 

Bize başvurmanız halinde,  tüketim ve tarife gurubu bilgileriniz ile birlikte gerekli çalışmaları yaparak sizin için optimum teklifi sağlamaktayız.

Perakende elektrik satıcıları ne iş yapar?

Kısaca tanımlamak gerekirse, TEK Elektrik gibi perakende elektrik satıcılarının, enerji ureticilerinden ikili anlaşma yolu ile ve ya EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi) Gün Öncesi Piyasası üzerinden günlük olarak  elektrik enerjisini  satın alıp, sonrasında bu elektriği Elektrik Dağıtım Şirketlerinin elektrik şebeke ağı aracılığı ile müşterilerine sattıklarını söylemek mümkündür. Elektrik enerjinizin fiyatlanması tedarikçi ile siz değerli tüketiciler arasındaki sözleşmeler ile belirlenir.  Elektrik faturalarınız ile ilgili danışmak isteğinizde, her sorunuza çözüm için bizler burdayız.

Elektrik Dağıtım Şirketi (EDŞ) Görevli Elektrik Tedarik Şirketi (GTŞ), Elektrik Tedarik Şirketleri ve Elektrik Üretim Şirketi olmak üzere  dört temel  lisansa sahip şirket vardır. EDŞ ve GTŞ genellikle aynı grup altında, EPDK mevzuatlarınca ayrıştırılmış farklı görevlere sahiptir. Tedarik Şirketleri ve GTŞ'ler tüketicilere elektrik satışı yapabilirken EDŞ'ler elektrik satışı yapamazlar, sadece dağıtım hizmetini (hat bakımı, sayaç okuması vs) sağlamak zorundadırlar. Elektrik faturalarında alınan dağıtım bedeli bir nevi bunun nedenledir.

Üretici
Dağıtıcı
Tedarikçi
Sizin Eviniz/Ofisiniz
TEK Elektrik müşterisi olarak ne elde edersiniz?
İndirim
Hizmet bizim için en önemli unsur
% 100 online çalışıyoruz
Yeniliklerden ilham alıyoruz
Anlaşmalarda sizi bizimle çalışmaya mecbur bırakmıyoruz
Bizimle iletişime geçmeniz çok kolay
TEK aboneleri, gerektiğinde dağıtım şirketinden teminatını geri alabilir.
Referanslarımız
Mars Cinema
Ankara Halk Ekmek
TGS Yer Hizmetleri
Fishark
Bülent Klişe
academic
ümraniye sağlık
Sarot
Taraklı
demirtaş
brt
Tasarruf Etmek Kolay