Tek Elektrik Kimdir ?

KURUCUMUZ

Yerkin Tatishev, yıllık cirosu 1 milyar dolardan fazla olan Singapur merkezli bir sanayi holdingi olan Kusto Group’un Kurucu Başkanıdır. 1976’da Kazakistan’da doğan Yerkin Tatishev, henüz 22 yaşındayken, bir grup girişimci meslektaşı ile, yerel bir madencilik ve imalat işletmesini dönüştürmeye odaklandı. Bu çaba, zor koşullarda dönüşümün başarı öyküsü halini aldı ve bu süre zarfında Kusto Group fikri doğdu. Kusto Grubu’nu çok uluslu, çok sektörlü bir varlık haline getirmenin dışında, bir dizi iş, kültür ve hayırseverlik projeleri yürütmüştür. 2005 yılında rahmetli ağabeyinin onuruna gençlere eğitim bursları veren Yerzhan Tatishev Vakfı’nı kurdu. Yerkin Tatishev eğitim, yenilikçilik ve girişimcilik konusunda tutkuludur ve yakın zamanda Orta Asya’daki ilk Proje Tabanlı Öğrenme okullarından biri olan Kazakistan, Almatı’da Yüksek Teknoloji Akademisini kurmuştur.

Kusto Grubun yatırımları Kazakistan, Kanada, Çin, Etiyopya, Gürcistan, İsrail, İtalya, Rusya, Singapur, Vietnam ve Ukrayna’da bulunuyor.

Ayrıca; Yerkin Tatishev şahsi yatırımı olarak, Tek Elektrik (KGM Enerji)’in ana hissedarıdır ve Gürcistanda Georgian Silk Road Group ile birlikte Tsinandali’deki Radisson Collection Hotel’in sahibidir.

Forbes Kazakhstan (2019) – 16.Sıra - Şahsi sermayesi 412 milyon dolar.

https://forbes.kz/ranking/object/929

 

KUSTO GROUP

 

KUSTO TARIM VE HAYVANCILIK

 

KUSTO PETROL

 

KUSTO VİETNAM

COTECCONS ÇİMENTO VE İNŞAAT MALZEMELER İNŞAAT
Kusto, büyük ve karmaşık hükümet projeleri için Koreli ve Japon inşaat şirketlerine teklif vermeye davet edilen tek Vietnamlı inşaat şirketi olan Coteccons inşaat şirketinin baş yatırımcısıdır. Onu rakiplerinden ayıran üstün teknoloji ve yönetim sistemleri ile tanınmaktadır.

Ho Chi Minh borsasında listelenen Coteccons, 1.500’den fazla çalışanıyla 2012 ile 2015 yılları arasında gelirlerini ikiye katlayan pazar lideridir. Vietnam’da 2020 yılına kadar, birleşme ve devralma stratejisiyle, konut ve endüstriyel inşaat pazarlarında yüzde 10 pay alma yolundadır.Kusto’nun çimento şirketleri, orta Vietnam’daki çimento pazarının yaklaşık yüzde 20’siyle ve yılda 4 milyon ton çimento üretim kapasitesiyle bölgesel liderdir. Gruptaki bir şirket - Vietnam İnşaat Malzemeleri; ayrıca klinker ihraç etmektedir.Kusto, Ho Chi Minh City’ye yeni bir lüks ve kalite standardı getirerek, piyasadaki en eşsiz projeyi geliştiriyor - Diamond Island

Projenin toplam arazi alanı, tam 360 derece deniz kenarı alanıyla 8 hektardır - bu, Diamond Island’ı en özel ve seçkin kat mülkiyeti projesi yapıyor.

Proje toplam 215.000 m2 inşaat alanı ile iki etaptan oluşmaktadır.

 

KUSTO MADENCİLİK

Kusto Group’un geçmişi; bir grup genç, reform yapan girişimcinin deneyimlerine dayanmaktadır.

Yerkin Tatishev liderliğindedir. Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından, daha önce başarılı olan birçok endüstri ve tesisler yıllarca yetersiz yatırım ve ihmal edilen yönetim nedeniyle çalışmaz hale geldi ve değişen bir pazar yeri oldu.

En ağır darbe alanlar, refahı bir ekosisteme bağlı olan tek kaynaklı kasaba ve topluluklardı. Birbirine bağımlı madenler, fabrikalar ve üretim birimleri. Bu hiçbir yerde Zhitigara’dan daha gerçek değildi. Kuzeybatı Kazakistan’da, gururlu geçmişi yerel krizotil madenciliği çevresinde inşa edilmiş bir bölge ve imalat şirketi, Kustonayasbest (daha sonra Kostanai Minerals olarak değiştirildi).

 

KUSTO ENERjİ

GÜRCİSTAN KAZAKİSTAN

9,8 MWH HES Açılış töreninde Bakan’a İpek Yolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Giorgi Ramishvili ve Kusto Grubu kurucusu Yerkin Tatishev eşlik etti. Enerji Bakanlığı’na göre, HES’in kurulu kapasitesi 9,8 megavat ve toplam yıllık üretim 38 milyon kilovat saate eşittir.

5 MWH BİOGAS Kazakistanda 2022 yılında 5 mwhlik biogas tesisi inşaa edilmesi planlanmıştır. Elektrik üretimin yanında 30 bin ton gübre uretim kapasitesi olan tesiste kurulacak.

Easy to Save