Serbest Tüketici Nedir

Serbest tüketici, elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip gerçek veya tüzel kişilerin hepsine verilen addır. Serbest tüketici olabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”nden daha yüksek elektrik enerjisi tüketmek gerekmektedir.

2018 yılı için EPDK tarafından belirlenen Serbest Tüketici olma limiti 2.000 kWh’tır. Yıllık toplam tüketimleri bu limiti geçen ve/veya bu limitin üzerinde tüketim yapacağını taahhüt eden gerçek ve tüzel kişiler serbest tüketici olma hakkını elde ederler. Serbest Tüketici şartlarını sağlayan herkes bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvurarak Serbest Tüketici Belgesi alabilir.

Sizlerde İndirimli Elektrik avantajlarından yararlanmak için online abone olabilirsiniz.

Serbest Tüketici ;

* Özel tedarikçiler ile yapacağı anlaşma neticesinde dilediği tedarikçiden elektrik enerjisini satın alma hakkını elde eder.

* Kendi tedarikçisini seçerek mevcut tarifeler arasında belirleyeceği indirimli elektrik enerjisini kullanma olanağını elde eder.

* Enerji şirketleri ile yapacağı sözleşmeyle, üretim ve işletim maliyetlerini en alt seviyeye düşürebilme imkanını elde eder.

* Toptan satış şirketleriyle işbirliği yaparak tesis ve ürünlerini piyasadaki gerçek zamanlı üretim-tüketim dengesizliğinden kaynaklı belirsizliklerden koruyarak, maliyet artışlarından etkilenmeme fırsatını elde eder.

* Kontrat süresi sona erdiğinde tedarikçisinin performansını değerlendirerek, elde ettiği tasarrufa bağlı olarak kendisi için en uygun tedarikçiyi belirleme hakkını elde eder.

Tasarruf Etmek Kolay